Powierzchnia użytkowa jest parametrem powierzchniowym oraz wykładnikiem określającym wielkość danego budynku. Jednocześnie jest to jeden z najistotniejszych czynników mających wpływ na ostateczną cenę domu lub mieszkania, które mamy zamiar kupić bądź wybudować. Jaka jest ogólna definicja powierzchni użytkowej? Jak ją obliczyć i co dokładnie się w nią wlicza? W dzisiejszym wpisie postaramy się odpowiedzieć na te pytania.
Co to jest powierzchnia użytkowa budynku?
Poszukując definicji powierzchni użytkowej budynku, warto zwrócić się ku Ustawie z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych. To właśnie tu znajdziemy zapis mówiący, że powierzchnia użytkowa budynku lub jego części to powierzchnia mierzona wzdłuż wewnętrznej długości ścian, na każdej kondygnacji danego budynku. Mówiąc prościej, powierzchnia użytkowa to powierzchnia wszystkich pomieszczeń zamkniętych znajdujących się w danym budynku i służących do spełnienia celów tego budynku.
Jak obliczyć powierzchnię użytkową?
W celu dokonania pomiaru powierzchni użytkowej budynku należy uwzględnić wszelkie pomieszczenia wymienione w jej definicji. W myśl przepisów prawa będą to:
- pokoje,
- przedpokoje,
- garderoby i schowki,
- korytarze i hole,
- łazienki i ubikacje,
- kuchnie,
- spiżarnie,
- antresole,
- ganki,
- obudowane werandy i ogrody zimowe,
- wszelkie inne pomieszczenia służące potrzebom mieszkalnym i gospodarczym.
Co ważne, uzyskaną w ten sposób powierzchnię użytkową należy pomniejszyć o powierzchnię następujących elementów:
- przekroju poziomego wewnętrznych przegród budowlanych, a także otworów oraz przejść w tych przegrodach,
- przejść we wszystkich przegrodach zewnętrznych,
- tarasów, balkonów i loggii,
- schodów wewnętrznych oraz podestów w budynkach wielopoziomowych,
- poddaszy nieoddanych do użytku.
Nie należy zapominać również, że obliczając powierzchnię użytkową pomieszczeń, należy wziąć pod uwagę ich wysokość w świetle. W przypadku gdy jest ona równa, lub większa niż 2,2 m zalicza się ją w pełni do powierzchni użytkowej. Dla pomieszczeń niższych niż 2,2 m i wyższych niż 1,4 m powierzchnia ta jest liczona w 50%. Z kolei pomieszczenia o wysokości poniżej 1,4 m pomija się całkowicie w obliczeniach.
Czy garaż to powierzchnia użytkowa?
Wiele osób zastanawia się, czy garaż zalicza się do powierzchni użytkowej. Odpowiedź znajdziemy w aktualnym Rozporządzeniu Ministra Rozwoju z 2020 r., gdzie jasno określono, iż garaż należy do pomieszczeń zaliczanych do powierzchni użytkowej budynku. Podobnie traktuje się wszelkiego rodzaju kotłownie, które również zaliczane są do powierzchni użytkowej domu.
Czy klatka schodowa wlicza się do powierzchni użytkowej budynku?
Klatka schodowa domu to wyjątkowy przypadek, który należy traktować dwojako. W przypadku obliczania powierzchni użytkowej domu, na cele sprzedażowe, klatka schodowa uważana jest za pomieszczenie pomocnicze, które wchodzi w skład powierzchni użytkowej budynku. Z kolei biorąc pod uwagę aspekty podatkowe, klatka schodowa nie będzie liczona jako element powierzchni użytkowej.